Vícevrstvé konstrukce můžeme rozdělit do dvou základních typů:
- Vnitřní vrstva obvodové stěny s rezervou splňuje požadavky tepelně-technické již samotná a je možno navrhnout variantu provětrávanou.
- Vnitřní vrstva obvodové stěny nesplňuje požadavky tepelně-technické jako samotná a je nutno ji zateplit a navrhnout rovněž variantu provětrávanou.
Vzduchová mezera má mimořádně příznivý účinek na vlhkostní režim stěny, tloušťkou tepelné izolace lze dle potřeby měnit tepelně-technické vlastnosti stěny a vnější lícová vrstva plní funkci lícového zdiva. Dalším nejčastěji používaným typem je dvouvrstvé zdivo, kde vnitřní vrstva obvodové stěny již samotná splňuje tepelně- technické požadavky, vnější lícová vrstva plní funkci lícového zdiva a vzduchová mezera má příznivý účinek na vlhkostní režim stěny. V následující tabulce jsou uvedeny příklady nejobvyklejších vícevrstvých konstrukcí‚ splňující současně požadované vlastnosti, ve spojení s cihlovými bloky Porotherm u vnitřní nosné vrstvy a lícovými cihlami Terca na vnější straně zdiva.
U vrstvených konstrukcí s použitím cihlových bloků Porotherm v nosné vrstvě se doporučuje, kromě provedení vnitřních omítek také provedení vnější jádrové omítky nebo celoplošné stěrky na styku s izolantem či vzduchovou mezerou. Tato úprava zvýší vzduchotěsnost obálky budovy.
Konstrukcí vrstvené stěny se lze dostat až na tepelně-technické vlastnosti vhodné pro pasivní domy. Je však nutno klást důraz nejen na parametry a složení průběžné stěny, ale mít vyřešeny i detaily otvorů, jako jsou ostění, parapety a nadpraží, což samozřejmě platí i u všech konstrukcí.