Řešení fasády z obkladových pásků

/Řešení fasády z obkladových pásků
Řešení fasády z obkladových pásků2020-03-27T19:36:50+02:00

Obkladové pásky můžeme použít takřka kamkoliv. Při použití na fasádu máme dvě možnosti:

 

Lepení přímo
na obvodové zdivo

Lepení obkladových pásků přímo na obvodové zdivo (bez použití zateplovacího systému) představuje nejjednodušší variantu použití tohoto materiálu.

Nosnou stěnu stačí pouze omítnout vyrovnávací jádrovou omítkou nebo stěrkou z lepidla.  Po vyzrání doporučujeme ještě před lepením pásků celou plochu napenetrovat. Tím je podklad připraven pro použití obkladových pásků. Pro lepení obkladových pásků přímo na obvodové zdivo nedoporučujeme použití lehčených či zateplených omítek a to z důvodu jejich nízké pevnosti. Hmotnost obkladových pásků je až 30kg/m2 dle použitého typu.

Lepení přímo na obvodové zdivo

Lepení na zateplovací systém

Při kombinaci použití zateplovacího systému s obkladovým páskem je nutné dodržet určité zásady a certifikované technologické
postupy pro toto řešení.

Na obvodové zdivo přilepíme izolant (EPS polystyren nebo minerální vatu s kolmým vláknem). Na nalepený izolant naneseme vrstvu lepidla, do které uložíme tkaninu (perlinku) s vyšší gramáží, které se říká sklo-textilní nebo pancéřová. Nataženou tkaninu překotvíme hmoždinkou s ocelovým šroubovacím trnem. Hmoždinek používáme 6–8 ks/m2. U větších staveb doporučujeme nechat udělat statický výpočet a odtrhové zkoušky.

Lepení na zateplovací systém

Podklad pro navrhování a provádění Terca Klinker

Podklad pro navrhování - Terca Penter duben 2015 titulní strana

Třetí vydání podkladu pro lícové cihly, pásky a cihlovou dlažbu s podrobným postupem provádění těchto výrobků s trvalou hodnotou. Publikace obsahuje i konstrukční detaily a je určena především projektantům, stavebním firmám a technikům ve stavební a konstrukční praxi.

Podklad pro navrhování v PDF zde